Zero waste – jak oszczędzać pieniądze w domu?

Oszczędzanie wcale nie musi oznaczać odmawiania sobie przyjemności. W wielu przypadkach możemy zaoszczędzić na wydatkach w domu, a przede wszystkim w kuchni. Warto przeanalizować sposób prowadzenia domu i wprowadzić pewne oszczędności, które pozwolą odłożyć nam pieniądze. W wielu przypadkach możemy kierować się modnym ostatnio trendem  “zero waste” oznaczającym “brak śmieci” lub częściej “brak marnowania” .

Najważniejsza zasada oszczędności w kuchni

“Zero waste” możemy wprowadzić także w naszej kuchni. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto z wyprzedzeniem planować posiłki. Pozwoli nam to robić zakupy zgodnie z przygotowaną listą. Dzięki temu w naszym koszyku nie znajdą się produkty, które nie są nam potrzebne i chwyciliśmy pod wpływem impulsu. Wszystko to powoduje, że produkty spożywcze będą zużywane, a nie będą psuć się na lodówkowych półkach. Warto również porównywać te same produkty różnych producentów, ich wagę i wybierać te z nich, które mają najbardziej korzystną cenę w stosunku do pojemności. Z nadwyżką produktów również możemy sobie poradzić bez marnowania jedzenia i tym samym pieniędzy. Ale o tym poniżej.

Mrożenie produktów

Jeśli mamy nadmiar danej potrawy (np. zupy) lub warzyw, owoców czy surowego mięsa warto takie produkty po prostu mrozić. Nie dopuszczamy wtedy do ich zepsucia się, a co najważniejsze – oszczędzamy nasze pieniądze zamiast je wyrzucać wraz z np. zepsutymi warzywami. Zamrożone produkty zawsze przydadzą się w kryzysowej sytuacji, kiedy nie mamy czasu na zrobienie zakupów lub niebawem mają odwiedzić nas niezapowiedziani goście.

Woda, soki i napoje

Produktami, na które wydajemy w naszym gospodarstwie domowym dużo pieniędzy, są także woda, soki i napoje. Powoduje to także produkcję śmieci w postaci pustych kartonów czy plastikowanych butelek. Dlatego można połączyć tutaj nurt zero waste z jednoczesnym oszczędzaniem pieniędzy. Jak? Wodę można spokojnie spożywać z kranu – jest zdatna do picia. Jeśli obawiamy się jednak tego, możemy zakupić dzbanek filtrujący taki zakup zwróci nam się bardzo szybko i będzie bardziej oszczędnym sposobem na picie wody niż kupowanie jej w plastikowanych butelkach. Do tego ograniczymy ilość plastiku. W przypadku soków w kartonach czy plastikowych butelkach możemy zastąpić je własnoręcznie wyciskanymi sokami, kompotami domowej roboty lub herbatkami. Będzie nie tylko zdrowiej, ale także taniej i w duchu zero waste.

Wielorazowe ściereczki i ręczniczki

Dużą oszczędnością w domu jest rezygnacja z papierowych ręczników na rzecz ściereczek wielorazowych. Z powodzeniem spełniają swoją rolę, a my nie musimy co chwila kupować papierowych ręczników. Warto również spróbować zamiast wacików higienicznych używać do demakijażu małych ręczniczków.

Pamiętajmy, że wprowadzenie pewnych oszczędności w domu nie musi się wiązać z wielkimi wyrzeczeniami. W niektórych przypadkach  wystarczy po prostu zmienić swoje przyzwyczajenia. nie musimy rezygnować z lepszych produktów spożywczych czy rzeczy, które sprawiają nam radość i podnoszą nasz komfort życia. Te małe i z pozoru nieistotne zmiany pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze, które będziemy mogli odłożyć na spełnianie naszych marzeń.

Dodaj komentarz