Wodne oszczędności w domu

Przy coraz wyższych cenach wiele osób stara się szukać oszczędności na każdym kroku. W jaki sposób można oszczędzać w domu, korzystając z wody?

Wybierz wodę z filtra – zadbaj o kieszeń i środowisko

Woda w codziennej diecie jest niezwykle istotna. Już od kilkunastu lat dla wielu osób naturalnym sposobem na sięganie po wodę jest zakup źródlanej lub stołowej wody butelkowanej. Jednak to rozwiązanie nie jest dobrym wyborem zarówno pod kątem ekologii, jak i ekonomii. Filtr wody sposobem na oszczędzanie  – współczesne filtry, zarówno systemowe zakładane w instalacji, jak i dzbankowe albo butelkowe mogą dostarczyć doskonałej jakości wodę, wykorzystując klasyczną “kranówę”. Niektóre filtry mogą również wzbogacać wodę o minerały, na przykład magnez. Dodatkowo nie produkuje się dzięki nim odpadów plastikowych PET czy szklanych. Wygodne w użytkowaniu filtry butelkowe pozwalają nawet podczas wyjść i wycieczek zaopatrywać się w wodę bez kosztów zakupu. W przypadku każdego filtra należy pamiętać o regularnym, określonym przez producenta terminie wymiany wkładów. Szacunkowo jednak ich koszt, wraz z kosztem wody wodociągowej jest dużo niższy niż zakup takiej samej ilości wody butelkowanej.

Prysznic czy kąpiel?

Wiele osób zwracających uwagę na ekonomiczne korzystanie z zasobów wodnych zastanawia się, która forma dbania o higienę pozwala na zużycie mniejszej ilości wody. Choć odpowiedź wskazująca na prysznic wydaje się oczywista, warto również wziąć pod uwagę jego cechy. Szybki 2-3 minutowy prysznic pozwoli na zużycie kilkudziesięciu litów wody. Pełna kąpiel w dużej wannie to najczęściej kilkaset litrów. Jednak długie, czasem nawet kilkunastominutowe prysznice mogą prowadzić do większego zużycia. Z drugiej strony – kąpiel w niewielkiej ilości wody również nie generuje wysokich rachunków. Warto znaleźć tak zwany “złoty środek”.

Czy zmywanie ręczne pozwala na zużycie mniejszej ilości wody?

Kolejną kwestią, która zwykła generować spore zużycie wody jest zmywanie naczyń. Ręczne mycie nie zawsze jest bardziej kosztowne niż przy użyciu zmywarki, jednak wszystko zależy od techniki zmywania. Współczesne urządzenia wysokiej klasy energetycznej potrafią ograniczyć zużycie wody do minimum. Pojedynczy cykl zmywania to 8-9 litrów wody. Umycie takiej samej ilości naczyń ręcznie w podobnej ilości wody może być możliwe, jednak wymaga najczęściej użycia dwóch komór zmywaka lub misek. Płukanie pod bieżącą wodą, nawet jeżeli zamontowany jest perlator zwykle sprawia, że zostanie zużyte więcej wody.

Działanie perlatora i jego wpływ na rachunki za wodę

Perlator jest akcesorium montowanym często dodatkowo do kranu. Może być również sprzedawany jako element wyposażenia baterii. Pozwala on na zmniejszenie przepływu wody przy jednoczesnym jej napowietrzeniu. Sprawia to wrażenie korzystania dalej z tej samej objętości wody o zbliżonym ciśnieniu. Jego zastosowanie pod prysznicem, w kuchni czy w łazience przy umywalce pozwoli na zmniejszenie zużycia wody. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, którym zdarza się otwierać wodę i pozostawiać lejącą się przez dłuższy czas. Również w domu, gdzie mieszkają dzieci stosowanie perlatora jest ważne. Czy perlator w kranie zmniejszy zużycie wody? W zależności od typu perlatora, może on zmniejszać przepływ wody od 15 do nawet 80%, co realnie może mieć wpływ na zmniejszenie rachunków za wodę.

Dodaj komentarz