Planowanie wydatków sposobem na oszczędzanie

Podstawą racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami jest prowadzenie domowego budżetu. Warto regularnie robić zapiski, w których zestawiane będą dochody z wydatkami, wraz z podziałem na kategorie.

Jak prowadzić domowy budżet?

Forma prowadzenia domowego budżetu nie ma większego znaczenia. Można to robić używając aplikacji, arkusza kalkulacyjnego czy zwykłej kartki papieru. Ważne jest by ująć w nim swoje dochody i regularnie notować wydatki z podziałem na kategorie. Już kilka tygodni prowadzenia takich zestawień pozwala wychwycić, w których obszarach niepotrzebnie wydawane są pieniądze i gdzie możemy jeszcze coś zaoszczędzić. Najważniejsza zasada oszczędzania mówi: Wydawaj mniej niż zarabiasz. Jest to bardzo cenna wskazówka i właśnie w taki sposób należy gospodarować dostępnymi środkami. Zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, niewielki stały jego procent przelewamy na inny rachunek, jako oszczędności. Resztą możemy gospodarować uwzględniając na wstępie wydatki najważniejsze.

Ustal hierarchię wydatków

Analizując budżety osób, które są na nieustannym minusie można zauważyć, że osoby te mają złą hierarchię wydatków. Bardzo często wydają przesadnie dużo zaraz po otrzymaniu pensji a poza tym wydają wiele na rozrywki, niezdrowe jedzenie i używki zapominając o tym, by najpierw opłacić rachunki. Przy właściwej hierarchii wydatków zacząć należy od opłacenia rat kredytów, kosztów utrzymania mieszkania, samochodu i zabezpieczenia swoich potrzeb zdrowotnych. Następne w kolejności powinny być wydatki na żywność i odzież. Gdy po oszacowaniu tych wszystkich wydatków zostają nam pewne kwoty można je przeznaczać na hobby, wyjazdy czy spotkania towarzyskie.

Dlaczego wydajemy tak dużo?

Żyjemy obecnie w bardzo konsumpcyjnych czasach. Dużo częściej niż dawniej pojawiamy się w sklepach i kupujemy różne dobra. Do tego dochodzą także zakupy internetowe, nad którymi trudno jest panować. Powstaje pytanie: Dlaczego kupujemy tak dużo? Stoi za tym wiele przyczyn. Producenci i sprzedawcy ze wszystkich stron atakują nas reklamami i wzbudzają potrzebę posiadania określonych przedmiotów. Niestety współcześnie produkowane przedmioty są dużo mniej solidne niż kiedyś, wystarczają na krótko i już za moment trzeba nabywać kolejny przedmiot. Zastanówmy się jednak czy tak musi być, czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich przedmiotów. Jest niezmiernie ważne, aby robić świadome zakupy. Zawsze wtedy, gdy zapragniemy coś kupić powinniśmy się dobrze zastanowić, czy rzeczywiście tego potrzebujemy. Gdy widzimy piękną bluzkę należy pomyśleć, czy mamy, do czego ją nosić. Gdy wpadnie nam w oko nowoczesny gadżet kuchenny pomyślmy, jak często go użyjemy. Jeśli okaże się, że raz w roku, to lepiej zrezygnować z zakupu.

Jak wydawać mądrze?

Przede wszystkim nie kupujmy spontanicznie, pod wpływem chwili. Zawsze warto porównać ceny, chociażby w Internecie. Gdy potrzebujemy nabyć coś nowego z garderoby zastanówmy się jak to zrobić taniej. Może warto skorzystać z sezonowych wyprzedaży, pojechać do outletu albo wykorzystać kartę lojalnościową. Podobnie, gdy odwiedzamy hipermarket spożywczy nie dajmy się zwariować promocjom. To, że artykuł jest przeceniony to jeszcze nie powód by nabywać ogromną jego ilość. Zawsze należy zastanowić się, czy uda nam się spożytkować dane artykuły w terminie ważności. Aby oszczędzać i robić mądre zakupy warto zawsze poprzedzać je namysłem.

Dodaj komentarz