Oszczędzanie dla dziecka – o czym pamiętać? Czym się kierować?

Wielu rodziców decyduje się na systematyczne oszczędzanie pieniędzy dla swojego dziecka. Gromadzenie funduszy przez lata pozwala na zabezpieczenie przyszłości latorośli. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które pomagają w efektownym oszczędzaniu. Dlatego wiele osób ma dylemat dotyczący tego jakie rozwiązanie wybrać.

Czy odkładać pieniądze z 500+?

W ostatnim czasie wystartował rządowy program 500+, który zakłada comiesięczną dopłatę dla każdego dziecka poniżaj 18 roku życia. Dobrym rozwiązaniem jest systematyczne odkładanie chociaż połowy tej kwoty i gromadzenie jej w celu zapewniania dzieciom lepszej przyszłości.

Mimo, że koszt wychowania i utrzymania dziecka jest dość duży i z roku na rok wzrasta. Zdecydowanie warto podjąć odpowiednie działania, aby oszczędzać na jego przyszłość. Kapitał będzie się pomnażał i za parę lat na koncie bankowym można zgromadzić naprawdę okazałą sumę. Specjaliści polecają, aby pieniądze odkładać od razu po urodzeniu dziecka i środki przekazać z okazji osiągnięcia pełnoletności. Program 500+ może znacznie ułatwić to zadanie.

Gdzie gromadzić środki zaoszczędzone na przyszłość dziecka?

Rodzice, którzy zdecydują się na oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dziecka, mogą wybrać różne programy, które ułatwią im to zadanie. Najlepszym rozwiązaniem polecanym od lat jest założenie konta bankowego dla dziecka. Regularnie należy przelewać na nie określoną sumę pieniędzy i w ten sposób pomnażać majątek na przyszłość. Niezwykle ważna jest systematyczność! Aby wyrobić w sobie taki nawyk, warto ustawić na swoim koncie funkcję systematycznego przelewu.

Warto jednak zaznaczyć, że konto bankowe zwykle nie jest zbyt wysoko oprocentowane, a co za tym idzie nie jest to zbyt opłacalny sposób oszczędzania. Lepszym pomysłem może się okazać zwyczajne konto oszczędnościowe.

Lokaty i inne systemy oszczędnościowe

Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi, która ułatwia oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dziecka jest lokata. Po rozpoczęciu programu 500+ wiele banków otworzyło specjalne lokaty i programy oszczędnościowe przeznaczone do gromadzenia środków dla dzieci.

Zgodnie z preferencjami raz można przelać na lokatę większą sumę lub co jakiś czas wpłacać mniejsze sumy. Oba rozwiązania są opłacalne.

Oprócz standardowych rozwiązań można także wyróżnić inne sposoby, które warto wykorzystać, aby pomnażać środki zaoszczędzone na przyszłość dzieci. Przykładem może być inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Jednak, aby było to opłacalne konieczne jest przemyślane i odpowiedzialne wybranie funduszu. Warto przeanalizować dostępne rankingi i skorzystać z porady specjalistów.

Niektórzy decydują się także na inwestowanie pieniędzy na giełdzie. Jest to opcja zarezerwowana dla odważnych, którzy chociaż w małym stopniu się na tym znają. W ten sposób można znacznie pomnożyć majątek, dzięki czemu dziecko będzie miało zapewnioną bezpieczną przyszłość. Uzyskane pieniądze można składować na koncie lub na lokacie.

Dodaj komentarz