Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Rady dla osób chcących zaoszczędzić.

Niestabilna sytuacja finansowa oraz rosnące koszty utrzymania to jedne z najczęstszych przyczyn oszczędzania. Jak robić to skutecznie? Czy istnieje idealna metoda oszczędzania? Jak wygospodarować dodatkowe pieniądze bez uszczerbku dla domowego budżetu?

Czy warto oszczędzać i dlaczego TAK!

Być może nie ma potrzeby, by oszczędzać. Nie masz pilnych wydatków, planów, marzeń, nie chcesz więcej, niż masz, nie czujesz presji by coś kupić. Jeśli tak właśnie jest, ten artykuł raczej Ciebie nie zainteresuje, jednak sugeruję, by przeczytać go do końca. Czasem warto poznać inny punkt widzenia i spojrzeć na swoje finanse z innej perspektywy.

Dlaczego na zadane w nagłówku pytanie, od razu pojawia się odpowiedź? Bo oszczędzać warto, a wręcz trzeba! Nawet jeśli w danej chwili Twoja sytuacja finansowa jest stabilna i brak pieniędzy nie spędza snu z powiek, to ciężko przewidzieć jak potoczy się życie i co nas czeka za 5, czy 15 lat. Warto zastanowić się nas wiekiem emerytalnym, nad nagłymi i nieprzewidzianymi wydatkami, nad przyszłością naszych dzieci. Czy nadal uważasz, że nie warto oszczędzać?

Nie ulega wątpliwości, że życie i związane z nim koszty utrzymania z roku na rok są coraz wyższe. Drożeją nie tylko ubrania, wydatki mieszkaniowe, ale przede wszystkim żywność, czyli artykuły pierwszej potrzeby. Zachowanie płynności finansowej i zbudowanie bezpiecznej poduszki na przyszłość jest niezwykle istotne i pozwala ze spokojem patrzeć na to, co przynosi życie. Ponadto oszczędzanie, nawet niewielkich kwot, uczy systematyczności i dokładniejszego przyjrzenia się swoim wydatkom, co często prowadzi do przewartościowania listy priorytetów.

Jak i na czym najłatwiej oszczędzać?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na wyżej zadane pytanie, ponieważ każda osoba posiada własną listę wydatków i nie na wszystkim można zaoszczędzić. Comiesięczne opłaty za mieszkanie to priorytet i nie da się tego przeskoczyć, jednak warto zastanowić się, czy istnieje opcja, by zrezygnować z niektórych usług lub chociażby zmniejszyć wysokość abonamentu. Często bowiem jest tak, że z przyzwyczajenia opłacamy coś, z czego tak naprawdę nie korzystamy. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się ze swoimi usługodawcami, na przykład z operatorem sieci komórkowej, telewizji cyfrowej, czy internetu, by wynegocjować nowe, lepsze warunki lub wyłączyć usługi, które są zbędne. Nierzadko daje to kilkadziesiąt złotych w miesiącu, co w skali roku przynosi naprawdę zauważalną oszczędność!

Fajną opcją jest także robienie tygodniowego jadłospisu. Ustalenie menu na cały tydzień pozwala na zrobienie szczegółowej listy zakupów, co finalnie przekłada się na unikanie impulsywnych i nieplanowanych wydatków. Ponadto jest to doskonały sposób nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale i na niepotrzebne marnowanie żywności. Zero waste to nie tylko obcobrzmiący, pusty slogan, ale styl życia pozwalający wykorzystywać to, co posiadamy. Pamiętajmy, że wyrzucając jedzenie, wyrzucamy również pieniądze!

Być może przedstawione powyżej możliwości wydają się nieznaczące, jednak pewnym jest, że w dłuższej perspektywie czasu przynoszą ogromne korzyści. Oczywiście, istnieje wiele innych sposobów na oszczędzanie. Można zacząć od odkładania małych kwot na oddzielne konto oszczędnościowe, z którego nie korzystamy na co dzień i które będzie służyło tylko do gromadzenia dodatkowych pieniędzy. Stare porzekadło mówi grosz do grosza… i jest to absolutna prawda. Pierwszym krokiem niech będzie pochylenie się nad domowymi wydatkami, bo to właśnie wśród nich znajdziemy najwięcej możliwości na zaoszczędzenie pieniędzy.

 

 

Dodaj komentarz